Rotary Club of West Kaua`i Track Meet Results posted

Courtesy of MARINA OCTAVIOSpecial to The Garden Island

LIHU`E – Kaua`i High School was named the top school in the recent Rotary Club

of West Kaua`i Track Meet held at the Vidinha Stadium complex.

Waimea High

School’s William Parubrub and Stanley Gucwa-Bcasas tied for the Top

Athlete-Male honors.

Jasmin Barber of Kaua`i High School was the Top Female

Athlete at the event.

Full Results follow:

BOYS:

LONG JUMP: 1.

Dawson Gonzales, Kapaa, 19’6.25″; 2. Cale Akuna, Kauai; 3. Keala Karratt;

4. Mauricio Fabro, Kauai; 5. Mason Ceria, Kauai.

DISCUS: 1 Chris Speegle,

Kapaa, 127’5″; 2. Gusatvo Albuja, Kauai; 3. Pat Ishida, Kapaa; 4. Tom

Keopuhina, Kauai; 5. Bonson Boyles, Waimea.

HIGH JUMP: 1. Wesley Manuel,

Waimea, 5’10:; 2. Bryson Kaliloa, Kauai; 3. Ikena, Kapaa; 4. Cale, Kapaa; 5.

Simuona, Kaai.

110M HURDLES: 1. Stanley Gucwa-Bucasas, Waimea, 16.97; 2.

Jerrick Fabro, Waimea; 3. Derek Marciel, Kauai; 4. Wesley Manuel, Waimea; 5.

Keola Karratti, Waimea.

100M: 1. Ashley Vidinha, Waimea, 11.60; 2. Kyle

Yokoyama, Waimea; 3. Christian Dye, Kapaa; 4. Harold Pablo, Kaai; 5. Dawon

Gonzales, Kapaa.

1500M: 1. Jhewiss Cadiente, Kauai, 4:40:53; 2. Andy Ota,

Kauai; 3. Cole Brandenberg, Kauai; 4. Travis Longboy, Kauai; 5. Jan Hall,

Kapaa.

400M RELAY: 1. Allen Iloreta, Dawson Gonzales, Christian Dye, Dustin

Maglinti, Kapaa, 46;95; 2. Chasen Komoto, Matt Fujikawa, Allen Ginez, Harold

Pablo, Kauai; 3. Zaldy Lahip, Keoki Karratti, David Laguatan, Dane Koga,

Waimea; 4. Austin Tani, Jason Sahara, Derek Marciel, Bryson Kalilea,

Kauai.

400M: 1. William Parubrub, Waimea, 54.50; 2. Bryston Kaliloa, Kauai,

3. Jason Sahara, Kauai; 4. David Laguatan, Waimea; 5. Desmond Rodriguqez,

Waimea.

300M Hurdles 1. Stanley Gucwa-Bucasa, Waimea, 42:15; 2. Christian

Dye, Kapaa; 3. Wesley Manuel, Waimea; 4. Mason ceria, Kauia; 5. Jerrick Fabro,

Waimea.

800M: 1. Jeffrey Denny, Waimea, 2:14.81; 2. Michael Drochnan,

Kauia; 3. Cole Brandeberg, Kauai; 4. Travis Longboy, Kauai, 5. Tyson

Fernandez, Waimea.

200M: 1. William Parubrub, Waimea, 23.94; 2. Harold

Pablo, Kauai, 3. Dahson Gonzales, Kapaa/ 4. Kyle Yokoyama, Waimea; 5. Matt

Fujikawa, Kauai.

3000M: 1. Jhewiss Cadiente, Kauai, 10:33.69; 2. Andy Oda,

Kauai; 3. Cole Brandeberg, Kauai; 4. Jonathan Patteson, Waimea; 5. Scott

Matsumura, Kauai.

1600M RELAY : 1. Jeffrey Denny, William Parubrub,

Kyle Yokoyama, Stan Bucasas, Waimea; 2. Bryson Kaliloa, Mauricio Fabro, Harold

Pablo, Matt Fujikawa, Kauai; 3. Tie: Waimea B: Tyson Fernandez, Dane Koga,

Desmond Rodrigues, Wesley Manuel and Kauai B: Michael Drochnan, Jason Sahara,

Austin Tani, and Chason Kondo.

TRIPLE JUMP: 1. Reese Fabro, Kauai, 39’11”

2. Jerrick Fabro, Waimea; 3. Cale Akuna, Kauai; 4. Mason Ceria, Kauai; 5. Zaldy

Lahip, Waimea.

SHOT PUT: 1. Abe Apilado, Waimea; 2. Gustavo Albuja, Kaai;

3. Bryson Kaliloa, Kauai tied with Pat F. Shido, Kapaa; 4. Shaun Fabro,

Waimea.

ROTARY GIRLS TRACK MEET

1500 M 1. Rani Minei, Kauai, 5.55.94;

2. Lachelle Yasutake, Kapaa; 3. Kathleen Lee, Waimea; 4. Sherlynn Ludwig,

Kauai; 5. Deirdra Spencer, Kapaa.

DISCUS: 1. Erica Iwai, Waimea, 98.6; 2.

Kim Downing, Kauai; 3. Erin Castillo, Waimea; 4. Corinna Reuarin, Kauai; 5.

Ingrid Nakamura, Kapaa.

HIGH JUMP: 1. Jordyn Danner, Kapaa, 4’10”; 2.

Rebecca Tofte, Kapaa; 3. Jill Dobashi, Kauai; 4. Jenny Shibata, Kauai; 5.

Serena Mitnik, Kapaa.

110M HURDLES: 1. Helyse Sinai, Kauai, 18.44; 2. Tiana

Laranio, Kapaa; 3. Serena Mitnik, Kapaa; 4. Jill Carmichael, Kapaa; 5. Rebecca

Tofte, Kapaa.

100M: 1. Rosanna Estes, Waimea, 13.03; 2. Jasmine Barber,

Kauai; 3. Sharlene Carillo, Kapaa; 4. Jill Queja, Waimea; 5. Nancy Yonohara,

Waimea.

LONG JUMP: 1. Jordyn Danner, Kapaa, 15’7 1/21″, 2. Joni Shibata,

Kauai; 3. Cecilia Quibilan, Kauai; 4. Tiana Laranio, Kapaa; 5. Sarah Ann,

Kauai.

400M RELAY: 1. Nancy Yonahara, Jill Queja, Melissa Bartlett, Rosanna

Estes, Waimea A, 55.75; 2. Jasmine Barber, Kandie Cummings, Jenny Shibata,

Helyse Sina, Kauai A; 3. Jessica Hutger, Ingrid Nakamura, Jordyn Danner, Jill

Carmichael, Kapaa A; 4. Rebecca Tofte, Shari Medeiros, Lahela Laranio, Shar

Carillo, Kapaa B.

400M: 1. Jasmine Barber, Kauai, 1:07.84; 2. Sheri

Medeiros, Kapaa; 3. Fetia Solomon, Kapaa.

300M HURDLES: 1. Cecilia

Quibilan, Kauai, 52.78; 2. Helyse Sina, Kauai; 3. Jill Carmichael, Kapaa; 4.

Mia Moriguchi, Waimea.

800M; 1. Melissa Bartlett, Waimea, 249.08; 2. Shari

Medeiros, Kapaa; 3. Tracie Hayashi, Waimea; 4. Deidra Spencer, Kapaa; 5.

Kristin Aguilan, Waimea.

200M: 1. Jasmine Barber, Kauai, 28.70; 2. Sharlene

Carillo, Kapaa; 3. Jessica Hutger, Kapaa; 4. Jill Queja, Waimea; 5. Lahela

Laranio, Kapaa.

3000M: 1. Hayley Ham Young, Kapaa, 12:21.56; 2. Rani Minei,

Kauai; 3. Kathleen Lee, Waimea; 4. Sherlynn Ludwig, Kauai.

1600M RELAY: 1.

Jasmine Barber, Rani Minei, Helyse Sina, Cecilia Quibilan, Kauai 4:43.72; 2.

Sharlene Carillo, Deidra Spencer, Lachelle Yasutake, Sheri Medeiros, Kapaa; 3.

Kristen Aguilan, Tracie Hayashi, Melissa Domingcil, Mia Moriguchi,

Wamea.

TRIPLE JUMP: 1. Melissa Domingcil, Waimea, 31 3/4; 2. Serena Mitnik,

Kapaa; 3. Cecilia Quibilan, Kauai; 4. Sarah Ahn, Kauai; 5. Jenny Shibatra,

Kauai.

SHOT PUT: 1. Erica Iwai, Waimea, 38.8; 2. Kim Downing, Kauai; 3.

Erin Castillo, Waimea; 4. Ingrid Nakamura, Kapaa; 5. Jordyn Danner, Kapaa.

0 Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

By participating in online discussions you acknowledge that you have agreed to the TERMS OF SERVICE. An insightful discussion of ideas and viewpoints is encouraged, but comments must be civil and in good taste, with no personal attacks. If your comments are inappropriate, you may be banned from posting. To report comments that you believe do not follow our guidelines, send us an email.