Kauai’s Keep wins discus gold

Kauai High School’s Taegan Keep won gold in the final day of the Island Movers Track and Field Championships state meet on Saturday.

The Red Raiders junior placed first in the girls discus throw event at Keaau High School on the Big Island with a distance of 135 feet, 7 inches, beating out Farrington High School’s Brittany Kamau and Kamehameha Schools-Hawaii’s Taylor-James Sullivan.

After placing first in boys 300-meter hurdles preliminaries, Island School’s Kilikai Ahuna placed second in the final event with a time of 40.50 seconds. As Ahuna took silver, Lahainaluna’s Carver Locke won gold with a time of 39.89 seconds.

Kauai High’s Kane Casillas placed sixth, and Kapaa’s Garret Smith finished eighth in the boys 1,500-meter run finals.

Casillas clocked a time of 4:16.47, and Smith clocked in at 4:21.74. Connor Lehl of Punahou School won gold in the event with a time of 4:03.35, which set a new venue record.

Here are the top-three finishers and results of Kauai Interscholastic Federation representatives from the final meet Saturday:

w Girls discus throw: 1. Taegan Keep, Kauai, 135–09; 2. Brittany Kamau, Farrington, 132–08; 3. Taylor-James Sullivan, KS-Hawaii, 124–07.

w Boys shot put: 1. Alama Uluave, Punahou, 54–09.25; 2. Ahofitu Maka, Farrington, 53–11.00; 3. Ferenisi Lualemaga, Aiea, 52–03.00

w Boys long jump: 1. Jacob Wright, KS-Kapalama, 23 feet–01.00; 2. Ronald Norbrey, Campbell, 22–04.50, 3. Andrei Iosivas, Punahou, 22 feet–00.00

w Girls triple jump: 1. Chenoa Frederick, KS-Hawaii, 39–08.00 (new state record); 2. Nikki Shimao, Iolani, 37–10.25; 3. Kaitlin Smith, Baldwin, 36–11.50; 15. Wailea Edwards, Island School, 34–03.75

w Girls high jump: 1. Kristen O’Handley, Kaiser, 5–02.00; 2. Jasianna AhNee-Green, Campbell, 5–00.00 (prep seed: 5–00.00); 3. Kellie Okamura, Iolani, 5–00.00 (prep seed: 5–02.00)

w Boys pole vault: 1. Logan Rubasch, Iolani, 15–00.00; 2. Kai Yamafuji, Punahou, J15–00.00; 3. Quinn Hottendorf, KS-Maui, 14–06.00

w Girls 100m hurdles final: 1. Saydee Aganus, 2. KS-Hawaii, 14.11; Kaitlin Smith, Baldwin, 14.52; 3. Madison Moku, Hawaii Baptist, 15.09

w Boys 110m hurdles final: 1. Rey Cadiz, Baldwin, 14.58; 2. John Dimuro, Baldwin, 14.85; 3. Damion Scandrick, Leilehua, 14.91

w Girls 100m dash final: 1. Kristen O’Handley, Kaiser, 12.01 (new state record); 2. Chenoa Frederick, KS-Hawaii, 12.38; 3. Kameron Smith, Campbell, 12.39

w Boys 100m dash final: 1. Christian Padron, Damien, 10.63 (new state record); 2. Roman Wilson, Saint Louis, 10.81; 3. Jacob Schmidt, Leilehua, 10.88

w Girls 1,500m run final: 1. Ava Shipman, Seabury Hall, 4:39.45; 2. Veronica Winham, Seabury Hall, 4:52.89; 3. Kayla Almeida, Punahou, 4:55.90

w Boys 1,500m run final: 1. Connor Lehl, Punahou, 4:03.35; 2. Jason Wang, Iolani, 4:09.64; 3. Jesse Wysard, Punahou, 4:15.03; 6. Kane Casillas, Kauai, 4:16.47; 8. Garret Smith, Kapaa, 4:21.74

w Mixed 4x100m relay unified: 1. Hilo, 55.15 (new state record); 2. Kaimuki, 55.97; 3. Hilo B, 56.37

w Girls 4x100m relay final: 1. Campbell, 49.58; 2. Kaiser, 49.78 (prelim: 49.61); 3. Baldwin, 49.78 (prelim: 50.09)

w Boys 4x100m relay final: 1. Damien, 42.60; 2. Hilo, 42.68; 3. Punahou, 42.84

w Girls 400m dash final: 1. Kristen O’Handley, Kaiser, 57.61; 2. Claire Brothwick, Seabury Hall, 58.71; Chenoa Frederick, KS-Hawaii, 59.35

w Boys 400m dash final: 1. Trenton Wailehua, Saint Louis, 49.22; 2. Jacob Schmidt, Leilehua, 50.24; 3. Hauoli Akau, Konawaena, 50.25

w Girls 300m hurdles final: 1. Madison Moku, Hawaii Baptist, 44.19; 2. Nikki Shimao, Iolani, 45.17; 3. Saydee Aganus, KS-Hawaii, 45.53

w Boys 300m hurdles final: 1. Carver Locke, Lahainaluna, 39.89; 2. Kilikai Ahuna, Island School, 40.50; 3. Tanner Moku, KS-Kapalama, 40.61

w Girls 800m run final: 1. Ava Shipman, Seabury Hall, 2:16.88; 2. Maya Reynolds, Kihei Charter, 2:20.16; 3. Veronica Winham, Seabury Hall, 2:23.17

w Boys 800m run final: 1. Nicholas Georgia, Kaiser, 1:58.55; 2. Lawrence Barrett, Konawaena, 1:59.85; 3. Josiah Vallez, Konawaena, 2:00.13

w Girls 200m dash final: 1. Kristen O’Handley, Kaiser, 25.69; 2. Kameron Smith, Campbell, 25.92; 3. Kealoha Scullion, Punahou, 26.14

w Boys 200m dash final: Christian Padron, Damien, 21.97; 2. Reyson Ching, Konawaena, 22.50; 3. Andrei Iosivas, Punahou, 22.64

Results of the girls 3,000m run, boys 3,000m run, mixed 4x400m relay unified, girls 4x400m relay final and boys 4x400m relay final were not available by press time.

Full results: www.scoringlive.com.

0 Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

By participating in online discussions you acknowledge that you have agreed to the TERMS OF SERVICE. An insightful discussion of ideas and viewpoints is encouraged, but comments must be civil and in good taste, with no personal attacks. If your comments are inappropriate, you may be banned from posting. To report comments that you believe do not follow our guidelines, send us an email.